پرسش ها و پاسخ های متداول

خدمات ویژه در این مرکز

Notice: Undefined property: stdClass::$id in /home/drshabesta/domains/drshabestari.com/public_html/old/plugins/content/yo_related_news/yo_related_news.php on line 62

اپارات

- اورتودنسی:

 

 

اورتودنسی زمانبر است لمینیت کنم؟

 پرسش: دختری ۲۶ ساله هستم. ۴ دندان جلویی بالا و۴ دندان جلویی پایینم نامرتبی کمی دارند. شرایط بودن ارتودنسی به مدت ۲ سال در دهانم را ندارم. به تازگی با روش لمینیت آشنا شده ام و با دکتر مشورت کرده ام و برای مدت ۷ سال لمینیت راضمانت کرده اند. آیا بعد از گذشت ۷ سال مجددا باید لمینیت را تکرار کنم؟ آیا استفاده از ارتودنسی مطمئن تر می باشد؟ هزینه لمینیت هشت دندان نیز زیاد است. پیشنهاد شما چیست؟

 

پاسخ : انتخاب این که با ارتودنسی زمانبر لمینت ممکن است یا نه در بسیاری موارد از دست ما خارج است. انتخاب روش مناسب ، بسته به شرایط و عوامل مختلفی است و با معیاره  ها و از دیدگاه های مختلف قابل بررسی است.

ارتودنسی درمان مترقی و مناسبی است که با شناخت از وضعیت قرارگیری دندان ها و محاسبات پیچیده باعث حرکت دندان و قرار گرفتن ان در مکان مناسب می شود . مشخصه بارز این روش، حفظ دندان و وارد کردن کمترین آسیب و دستکاری بر دندان است. به شکلی که تغییرات مورد نظر نیز به ارامی حاصل می شود و بافت های دیگر صورت نیز با ان تطبیق می یابند. 

اما در روش لمینت  ناگریز از تراشیدن (هر چند اندک ) از مینای سالم دندان ، و جایگزین کردن روکش نازک چینی هستیم. در عوض ظرف مدت کوتاهی ( یک تا دو هفته ) به شکل ظاهری دلخواه دست می یابید.

البته برتری و مزیت ها بسته به افراد مختلف، نسبی هستند. ممکن است برای برخی انجام دادن اندکی تغییرات و اسیب به وضع طبیعی  موضوع ناراحت کننده ای به نظر نرسد.  به طور مثال کسانی که (تتو ابرو ) می کنند ابرو های طبیعی شان را از بین میبرند و به جای ان نقش های دلخواه ب رصورت خود می نهند . و خب حتما دلیل یا توجیهی برای این اقدام خود دارند .

در طرف دیگر نیز شرایط شغلی و اجتماعی شخص ممکن است به طور جدی مانعی برای نصب بند و براکت روی دندان اش باشد ( البته قصد نهادینه کردن این تصور های نادرست عمومی را ندارم ) اما به هر حال واقیعت های عرفی و باورهای جامعه برای ما به عنوان قشری که در داخل این جامعه فعالیت می کنند  قابل انکار نیستند. این شما هستید که باید با توجه به مواردی که در نظر دارید روش مناسب را برگزینید .

در مواردی که تعداد ومیزان نامرتبی دندان های جلو کم و به شکل خاصی است. ممکن است لمینت به دلایلی بر ارتودنسی ترجیح داده شود. اما دوازده دندان شما نامرتب است که شش تای انها دندان های فک پایین می باشند و شش تا بالا. در مورد فک پایین میتوان از انواع لامینت های سرامیکی و یا کامپوزیتی استفاده کرد. در مورد فک پایین لامینت کامپوزیتی با حداقل تراش ترجیح داده می شود .

در صورت شکستن ، تغییر رنگ یا خراب شدن لمینت، میتوان آن را تعویض کرد. اما چون دندان تراش خورده، اگر لمینت را از روی دندان برداریم ، (یا نخواهیم لمینت خراب شده را تعویض کنیم ) هم شکل نازیبایی به خود میگیرد و هم ممکن است دندان حساس شود. به عبارتی، لمینت باید همیشه روی دندان قرار بگیرد

درمورد شما هزینه انجام لمینت کامپوزیتی چیزی حدود هزینه ارتودنسی کامل دو فک خواهد بود که از این بابت هزینه انجام لمینت مزیتی بر انجام ارتودنسی ندارد!

تنها مزیت لامینت بر ارتودنسی آن است شما با استفاده از لامینت های خاص سرامیکی یا کامپوزیت های خاص می توانید رنگ دندان خود را به کل تغییر دهید و از رنگ های زرد کم رنگ و معمولی به رنگ های خیلی خاص و سفید رنگ بلیچ ارتقا دهید که زیبایی خاصی دارد . همینطور فرم و شکل دندان های خود را به دلخواه خود تغییر دهید مثلا لبه های دندانهای خود را گرد یا تیز کنید .

که انجام این دو مهم ، یعنی تغییر رنگ و ارتقا رنگ وشفافیت دندان ها همینطور تغییر ارتقا فرم و شکل دندانها با درمان ارتودنسی قابل انجام نیست و ارتودنسی تنها محل قرارگیری دندانها را تغییر داده و اصلاح ومرتب میکند و قادر به رفع اشکالات رنگ و فرم دندانها نیست.

در مجموع یک جلسه مشاوره حضوری و معاینه دقیق و ارزیابی وضعیت بهداشتی و عمومی دهان و دندانهای شما قبل از انجام هر کدام از این روش ها ضروریست . بودجه در نظر گرفته شده توسط بیمار نیز در انتخاب نوع لمینت بسیار مهم است که تاثیر زیادی بر دوام و آینده دندانهای درمان شده دارند.