خدمات ویژه در این مرکز

مقاله ها

آیا نوار های رنگی انتهای تیوپ خمیر دندان معنای خاصی دارد ؟

 

مدتی پیش خبری درباره نحوه تشخیص ترکیبات خمیر دندان ها از روی نشانه های رنگی پایین قوطی به شکل گسترده ای در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی منتشر شد.

خبر در فیسبوک بارها و بارها روی صحفه اشخاص و حتی گروه های پزشکی و دندانپزشکی به اشتراک گذاشته شد. جالب این است که بسیاری از دندانپزشکان در این زمینه پیشگام شدندو این مطلب را به عنوان یک توصیه کلیدی در رعایت بهداشت دهان با دوستان و بیماران خود به اشتراک گذاشتند .

محتوای این مطلب اینگونه بود :

حین خرید خمیر دندان، لطفا به این نکته توجه کنید : زمانی که شما خمیر دندان می خرید، اگر متوجه قوطی یا لوله خمیر شوید، درپایین آن به یکی از چهار رنگ زیر علامت گذاری شده است :

_ اگر علامت رنگ سبز باشد : خمیر دندان از مواد طبیعی ساخته شده است.

_ اگر علامت رنگ آبی باشد : خمیر دندان از مخلوطی از مواد طبیعی و ادویه جات ساخته شده است.

_ اگر علامت رنگ سرخ (قرمز) باشد : خمیر دندان از مواد طبیعی و مواد کیمیاوی (شیمیایی) ساخته شده است.

_ اگر علامت رنگ سیاه باشد : خمیر دندان کاملا از مواد کیمیاوی (شیمیایی)ساخته شده است.

شما فقط آن خمیر دندان را خریداری کنید که رنگ سبز یا آبی علامت گذاری شده است.

 

اما تحقیقات تیم گمانه که با هدف شناسایی خبرهای غیر واقعی و شایعات فعالیت می کنند نشان داد این خبر واقعیت ندارد و یک شایعه است.

رنگ این مربعهای کوچک در انتهای قوطی خمیر دندان ها هیچ معنای خاصی ندارد!!!

به این مربع های رنگی eye mark گفته می شود که نقش مهمی در بسته بندی مدرن ایفا می کنند. این نشانه ها توسط چشم الکترونیکی دستگاه بسته بندی شناسایی می شود. دستگاه الکترونیکی به کمک eye mark  محل دقیق برش یا تا کردن و پرس کردن تیوپ ها را مشخص می کنند .

این نوارهای رنگی می توانند به هر رنگی باشند، سبز ، آبی ، قرمز ، سیاه و حتی صورتی و قهوه ای.  این بار کحه به خرید می روید لازم نیست برای دانستن محتویات به رنگ های نوار های انتهای آن دقت کنید فقط کافیه قسمت ingredient  چاپ شده روی تیوپ را مطالعه بفرمایید