خدمات ویژه در این مرکز

مقاله ها

ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت دندانی، قطعه‌ایی فلزی معمولا از جنس تیتانیوم است که به جای ریشه دندان کشیده شده، داخل استخوان فک قرار داده می‌شود و تاج دندان روی آن بازسازی می‌شود. ایمپلنت بهترین راه حل برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته است و ظاهری کاملا طبیعی دارد. ایمپلنت احساسِ داشتنِ دندان، مثل دندان طبیعی را ایجاد می‌کند و هنگام صحبت کردن و غذاخوردن فرد کاملا احساس آسایش می‌نماید.

 

 

ایمپلنتها چگونه عمل میکنند؟

ایمپلنت جایگزین ریشه دندان است روی آن روکش گذاشته می‌شود که به عنوان تاج دندان عمل می‌کند. همچنین در مواردی که دندان‌های مصنوعی متحرک فرد، گیر کافی در دهان نداشته باشد، می‌توان از ایمپلنت بعنوان گیر مناسبی جهت ثابت نگه داشتن دندان مصنوعی استفاده نمود. (اوردنچر- overdenture).

 

روند کاشت ایمپلنت چگونه است و مدت درمان چقدر طول میکشد؟

۱- تهیه رادیوگرافی‌های لازم و بررسی دقیق ناحیه بی‌دندانی و انتخاب ایمپلنت مناسب از لحاظ طول و قطر و نوع آن، که مناسب ناحیه بی‌دندانی باشد. ۲- انجام جراحی کاشت ایمپلنت در یک جلسه حدودا نیم ساعته در مطب، با بی حسی موضعی، بدون هیچ گونه درد. ۳- حدود ۲ماه بعد از کاشت ایمپلنت می‌توان مراحل ساخت روکش (تاج دندان)  را روی آن انجام داد. (این مدت زمان برای ترمیم و سفت شدن استخوان دور ایمپلنت لازم است که البته بسته به جنس استخوان فرد و شرایط موجود، ممکن است این زمان کمی متغیر باشد.)

 

میزان موفقیت ایمپلنت چقدر است؟

سلامت بدن فرد و جنس استخوان فک و لثه در میزان موفقیت ایمپلنت موثر است. بطور متوسط میزان موفقیت ایمپلنت دندانی ۹۵٪ گزارش شده است.

چگونه باید از ایمپلنت مراقبت کرد؟

برای مراقبت از ایمپلنت، رعایت بهداشت دهان و دندان و استفاده از نخ دندان و مسواک زدن حداقل دو بار در روز از اهمیت زیادی برخوردار است. عدم استفاده دائم از سیگار و الکل، در موفقیت ایمپلنت خیلی مهم است. برای اطمینان از سلامت لثه‌ها حداقل ۲ بار در سال برای بررسی بافت لثه و دندان‌ها باید به دندانپزشک مراجعه کرد.

          ←        ←          

آیا برای هر فردی میتوان از ایمپلنت استفاده کرد؟
پیش از کاربرد ایمپلنت با دندانپزشک خود در این رابطه مشورت نمایید. برای استفاده از ایمپلنت سلامتی کامل بدن و همچنین دارا بودن استخوان فک و لثه های سالم از اهمیت زیادی برخوردار است. در موارد زیر گذاشتن ایمپلنت با ملاحظات خاصی انجام می‌شود و گاها ممنوع است:  ۱- الکلیسم 2- مصرف زیاد سیگار۳- پوکی استخوان۴-پیوند دریچه قلب و بیماری‌های خاص قلبی ۵-دیابت کنترل نشده۶-بیماری کلیه شدید و . . .

 

برای دیدن و دریافت تصاویر و اطلاعات بیشتر در این زمینه و سایر موارد به کانال تلگرامی دکتر شبستری و همینطور اینستاگرام دکتر شبستری مراجعه بفرمائید :

 

آدرس کانال تلگرام : drshabestari@

 

آدرس اینستاگرام : drshabestari3