خدمات ویژه در این مرکز

مقاله ها

7 راه موثر برای جلوگیری و یا حساسیت دندانی :

طبق مطالعات انجام شده انجمن دندان پزشکی امریکا تقریبا از هر هشت نفر یک نفر مبتلا به حساسیت دندانی می باشد بیشتر این حساسیت ها به علت مسواک نزدن نامناسب و مصرف نوشیدنی های اسیدی و شیرین ایجاد می شوند. با از دست رفتن یک لایه محافظ مینای سطح دندان عاج دندان با مصرف نوشیدنی های گرم یا سرد یا شیرین تحریک شده و درد ایجاد می شود .

1 - مسواک زدن آرام : توصیه بر این است که روزانه 2 بار به مدت 5 دقیقه با مسواک نرم یا متوسط و با کیفیت سطوح داخلی و خارجی دندان ها را مسواک بزنید. مسواک زدن ارام و طولانی نسبت به مسواک زدن با مسواک زبر و سریع به لحاظ برداشت پلاک و جلوگیری از حساسیت دندانی بیشتر توصیه می شود 

2 - پرهیز از استفاده از سفید کننده های دندان : خمیر دندان هایی که مواد ساینده دارند منجر به برداشته شدن مینا و در نتیجه حساسیت دندانی می شوند. توصیه می شود قبل از استفاده از این مواد با دندانپزشک خود مشورت کنید.

3 - استفاده از خمیر دندان ضد حساسیت : در صورت حساسیت دندانی استفاده از این نوع خمیر دندان 2 بار در روز به رفع حساسیت دندانی کمک می کند

4 - پرهیز از نوشیدنی های اسیدی : غذاها و نوشیدنی های اسیدی از قبیل لیمو ترش ، گوجه و نوشابه موجب از بین بردن مینا و حساسیت دندانی می شوند. دفعات استفاده از این مواد نسبت یه حجم استفاده اهمییت بیشتری ذارد.

5 - استفاده از دهانشویه های ضد حساسیت و دهانشویه های فلوراید : این دهانشویه ها موجب تقویت لایه ای مینای سطحی شده و علاوه بر جلوگیری از پوسیدگی دندان ها به رفع حساسیت دندانی هم کمک می کند.

6 - استفاده از نایت گارد ( محافظ دندان ) : افرادی که اصطلاحا دچار دندان قروچه می باشند با ساییدن دندان هایشان لایه ای مینای سطحی را از بین میبرند و این موجب حساسیت دندانی می شود . توصیه می شود این افراد برای ساخت محافظ و استفاده در شب به دندانپزشک مراجعه کنند .

7 - مراجعه به دندانپزشک : حساسیت دندان ها می تواند علائم یک مشکل جدی تر در دندان ها از جمله شکستگی دندان یا ریشه یا بیماری لثه باشد. توصیه می شود برای پیدا کردن علت این حساسیت به دندان پزشک مراجعه فرمایید. 

 

برای دیدن و دریافت تصاویر و اطلاعات بیشتر در این زمینه و سایر موارد به کانال تلگرامی دکتر شبستری و همینطور اینستاگرام دکتر شبستری مراجعه بفرمائید :

 

ادرس تلگرام : drshabestari@

 

ادرس اینستا : drshabestari3