خدمات ویژه در این مرکز

مقاله ها

چند نکته مهم در باره کاشت ایمپلنت دندان

دوستان متقاضی کاشت ایمپلنت دندان  توجه فرمایند که :
1: اینکه دندان پوسیده و عفونی در دهان موجود باشد و ما در یک جلسه ، آنرا بکشیم و همزمان ، بجایش ایمپلنت بکاریم ، با  موردی که ماهها یا سالها قبل ، دندانش را کشیده و محل آن در لثه خالی است ، متفاوت است .
هم از نظر تکنیک جراحی کار دشوارتری است و هم آنکه ، هزینه بیشتری در بر دارد  و البته نیازمند تجربه و مهارت خاصی است .
استخوان و لثه خالی و آماده برای کاشت ، پروسه ی آسان و کم دردسر و کم هزینه تری است .
لذا ، برخی کلینیکها توصیه میکنند تا ابتدا دندانها ی پوسیده و غیر قابل ترمیم ، کشیده بشوند  و پس از چند هفته ، بیمار جهت کاشت ایمپلنت به آنها مراجعه کند .

البته ،  اینکه دندانها را بکشیم و بعد از چند هفته برای کاشت ایمپلنت مراجعه کنیم ،  این عیب را دارد که :

2: بیمار دوبار عمل میشود و دوبار استرس می کشد و آزار میبیند .


3: کل دوره درمانش حداقل دو تا سه ماه دیرتر و طولانی تر میشود .


4: استخوان و لثه فک در ناحیه ی دندان کشیده شده معمولا بعد از چند هفته ، تحلیل میروند و کوچک و نازک میشوند . لذا ، دندانپزشک ناچار خواهد شد که از ایمپلنت های نازکتر و یا کوتاهتر استفاده کند که ، ضعیف تر و کم استقامت تر هستند و در دراز مدت احتمال لق شدنشان بیشتر است.
توجه داشته باشید که بهترین حالت آنست که دندان را کشیده و بلافاصله ایمپلنت کاشته بشود تا ، استخوان تحلیل نرود  و در نتیجه ، ایمپلنت ضخیمتر و   بادوام تری  بکار برود .
هر چه ایمپلنت ضخیم تر و بلند تر باشد ، دارای گیر بهتری در استخوان بوده و سطح بیشتری از پیچ داخل استخوانی آن ، با سلولهای استخوانی جوش میخورند و ایمپلنت محکمتری با طول عمربیشتری  در اختیار بیمار قرار خواهد گرفت .

قسمت پیچ مانند ایمپلنت که داخل استخوان و لثه قرار میگیرد ، فیکسچر نام دارد و مانند هر پیچ دیگری ، در ابعاد متفاوتی توسط شرکت های سازنده ، عرضه می گردند .
مثلا ،  فیکسچر ها از نظر ضخامت  از 3 میلی متر اغاز و گاها تا 7 میلی متر ضخامت دارند .
طبیعی است که فرضا در مورد دندان کرسی ، بهتر آنست که از ایمپلنتهای قطورتر استفاده گردد . و اگر ضخامت استخوان در اثر کشیدن زودرس تحلیل رفته باشد ، یا ناچار به استفاده از نازکترین و نتیجتا کم دوامترین سایزها هستیم و یا مجبور به پیوند استخوان در ان ناحیه خواهیم بود تا بتوانیم ایمپلنت قطورتر و مستحکمتری در ان ناحیه بکاریم .

گاهی مواقع ، استخوان فک پس از کشیدن دندانها  آنچنان  تحلیل میروند که ، حتی نازکترین و ضعیف ترین اندازه ایمپلنتها نیز ، در فک جای نمیتوانند بگیرند و در این موارد ، ناچار به کاشت و پیوند استخوان خواهیم بود .


رویه ی مطب دکتر شبستری در مورد کاشت ایمپلنت ، روش کشیدن و کاشت یک جلسه ای است .
که همانطور که توضیح داده شد ، از نظر تکنیک کار نیازمند تبحر و تجربه و تخصص خاصی است و مختصری گرانتر از روش دو مرحله ای است ولی کاملا بنفع بیمار است و طول درمان رو چند ماه کوتاهتر کرده ، درد و ناراحتی دوبار جراحی را به یک بار جراحی تقلیل داده    و   بواسطه در اختیار بودن حداکثر ضخامت استخوان فک ، قادر به کاشتن قویترین و بهترین ابعاد ایمپلنت در محل دندان کشیده شده خواهیم بود .


برای کاشت ایمپلنت در فکین بدون دندان ، استانداردهای خاصی وجود دارد
مثلا : در مورد فک بالا ،  در صورت تمایل به داشتن بریج و روکش ثابت بتعداد حداقل 12 عدد دندان ،  بایستی  هشت عدد  ایمپلنت کاشته شود .

دیده میشود که مراکز دندانپزشکی  خاصی بجهت اصرار بیماران به ارزان تر  تمام شدن هرینه های درمان ،  بعوض 8 عدد ایمپلنت پایه ، اقدام به کاشتن مثلا 4  عدد ایمپلنت میکنند و بر روی ان 4 تا پایه ، 12 یا گاها 14 عدد روکش ثابت نصب میکنند .
مطمینا این روش محکوم به شکست است و قطعا بعد از چند ماه یا چند سال ، استخوان دور ان چهار ایمپلنت عفونت کرده و لق میشوند و کلا می افتند .

میزان فشارهای  جویدن وارده بر فکین و نیروهایی که بر یک ایمپلنت وارد میشود کاملا  محاسبه شده و تجربیات و تحقیقات علمی و دانشگاهی و کلینیکی سی ساله ، استانداردهای خاصی را برای نحوه در نظر گرفتن تعداد ایمپلنتهای پایه مورد نیاز تعریف کرده اند .
اگر ازین قواعد بجهت ارزان کردن پروسه درمان عدول گردد ، نتیجه درمان فاجعه امیز خواهد بود.

 

                                                                                                         

 

  در عکس فوق ، نکته مهم مورد اشاره در .''نکته سوم''  را بوضوح مشاهده میفرمایید که ، بدلیل سوار شدن 14 عدد روکش ثابت بر روی تنها 4 عدد ایمپلنت پایه ( بجای 8 عدد پایه ) ، کل ایمپلنتها و روکش بطور يکجا از لثه و استخوان فک بیمار خارج شده است .

 


وضعیت قرارگیری فکین بر روی هم و تاثیر آن در کاشت ایمپلنت ها و روکش نهایی روی آنها


وضعیت قرار گرفتن فکین بر روی یکدیگر ، یا جفت شدن دندانها بر روی هم ، در اصطلاح اکلوژن نام دارد .

 وضعیت جفت شدن غیر طبیعی دندان ها  و فک ها مال اکلوژن می گویند.

وقتی فک بالای فرد بیرون زده است ، و فک پایینش  کوچک است ،  و یا برعکس ، فک پایینش بنحو چشمگیری بیرون زدگی دارد ، مشکلات خاصی را برای افراد بدنبال دارد .
بویژه وقتی که افراد با فکین بیرون زده بشکل غیر عادی ، چه فک بالا چه فک پایین ، بدنبال انجام لامینت یا روکش دندانهای قدامی جلوی دهان خود هستند ، این مشکلات تشدید شده و پیچیدگی می یابند.
نه تنها کاشت ایمپلنت و روکش کردن ایمپلنتها   در چنین بیمارانی کار سختی است ، بلکه  حتی  ساخت یک دست دندان  مصنوعی متحرک ساده معمولی نیز ، اکثر مواقع با مشکلات فراوانی روبرو میشود . اغلب بیماران مخصوصا در بیرون زدگی فک پایین   و بویژه وقتی این بیرون ردگی بیشتر از دو سه میلی متر باشد ، با مشکلات خاصی همچون سردرد ، دردهای منتشر شونده در شقیقه ها ، مشکلات تکلمی ، مشکلات خاص در جویدن غذا و متعاقب آن ، مشکلات گوارشی و ...   ممنکنست داشته باشند .

افراد متقاضی کاشت ایمپلنت ، یا روکش کردن دندانها یا لامینت کردن دندانهای قدامی و حتی متقاضیان ساخت دست دندان مصنوعی متحرک بایستی از قبل در جریان این  نوع  غیر طبیعی قرار گیری فکین  باشند  و بدانند که با کاشت دندان یا روکش کردن دندانهای قدامیشان ، بهبودی نسبی در وضعیت دندانها ایجاد میشود و لی هیچگاه ،  چیدمان دندانهای قدامی انان همانند بیماران با فکین طبیعی و روابط بین فکی نرمال ، نخواهد بود .
متقاضیان ایمپلنت بویژه انان که فک پایینشان بشدت بیرون زده است ، متوجه این نکته باشند که با کاشت ایمپلنت ، و اصلاح نسبی زا ویه قرارگیری فیکسچر ایمپلنت و روکش روی آن ، درصد کمی از مشکل چیدمان دندانهایشان قابل حل است و بهبودی نسبی حاصل میشود ولی چیدمان دندانهایشان هرگز همانند یک وضعیت قرارگیری استخوانهای طبیعی و نرمال نخواهد بود .
اگر بیماران متقاضی ایمپلنت ، خواهان اصلاح کامل نحوه چیدمان روکش دندانهای قدامی خود هستند بایستی نسبت به جراحی استخوان فک خود ، قبل از کاشت ایمپلنتها اقدام کنند تا وضعیت  قرار گیری استخوانها  نسبت به یکدیگر اصلاح شود سپس میتوان ایمپلنتها را در وضعیت نرمال و با زوایای طبیعی کاشت و روکش هایی با شکل و زاویه و فرم طبیعی و زیبا بر روی ایمپلنتها قرار داد تا رضایت صد درصدی بیمار حاصل گردد .


 


 مال اکلوژن عمدا ارثی می باشد و از طریق والدین به فرزندان انتقال می یابد اما نقش محیط هم در ایجاد آن بی تاثیر نیست. مال اکلوژن اگر درمان نشود می تواند باعث باعث بروز مشکلات لثه، پوسیدگی دندان ها و مشکلات در مفصل گیجگاهی فکی بشود.

نقش توارث در ایجاد مال اکلوژن

شکل و بزرگی و کوچکی فک بالا و پایین، اندازه صورت و اندازه دندان ها  اکثرا به وسیله توارث از نسلی به نسل دیگر انتقال می یابد.

نقش محیط در ایجاد مال اکلوژن

عمده ترین علتی که نقش محیطی در ایجاد مال اکلوژن کودکان ایفا می کند  پوسیدگی دندان های شیری و یا از دست دادن پیش از موعد دندان های شیری و یا مکیدن انگشت شست بیشتر از دو سالگی است.

نا گفته نماند که اکثر عوامل ایجاد مال اکلوژنی که ناشی از عوامل محیطی است قابل کنترل و پیشگیری توسط دانپزشک کودکان است.

انواع مال اکلوژن کدامند؟اکلوژن کلاس یک

افرادی که اکلوژن طبیعی دارند  و دندان های آنها به طور نرمال با هم جفت می شوند در دسته بندی کلاس یک قرار می گیرند .

مال اکلوژن کلاس دو

در این دسته بندی افرادی قرار می گیرند که دارای فک پایین کوچکی هستند و دندان های پایین آنها خیلی عقب تر قرار گرفته است و یا دچار جلو زدگی فک بالا هستند .

مال اکلوژن کلاس سه

افرادی که در این دسته بندی قرار می گیرند دارای فک پایین بزرگ هستند و دندان های فک پایین آنها نسبت به فک بالا جلوتر قرار گرفته است در این افراد فک بالا عقب تر از حالت طبیعی قرار گرفته است .

 

                                                                                                                

 

عوارض احتمالی کاشت غیر اصولی و غیر علمی ایمپلنت


بخش اول


مداخله افراد بدون مهارت و تجربه و دانش کافی در مورد کاشت ایمپلنت  ، میتواند منجر به عوارض جبران ناپذیری گردد. بویژه در بیمارانی که بدلیل نازکی استخوان و یا  نزدیکی محل مورد نیاز کاشت ایمپلنت به نقاط حساسی همچون کانال عصبی عروقی فک پایین یا سینوسهای فک بالا قرار داریم ، این عوارض شدید تر و جدی تر خواهند شد .
عدم توجه به دلیل هر یک از این موارد پیش آمده پس از ایمپلنت دندان می تواند کل درمان کاشت ایمپلنت دندان را با شکست مواجه سازد یا آن که بیمار احساس نماید صرف هزینه و وقت فراوان، بیهوده بوده است!

به همین جهت برای دندانپزشکان داشتن دانش روز و مهارت کافی در کاشت ایمپلنت دندانی، الزامی است که بتوانند بیمار را با شرایط درست و با در نظر گرفتن امکانات خود برگزینند و همچنین مواد عالی و وسایل لازم برای ایمپلنت دندان را در کلینیک فراهم سازند.

 

بخش دوم


آسیب به اعصاب و سایر بافت‌های اطراف

یکی از مشکلات  ایجاد شده درهنگام جاگذاری ایمپلنت، آسیب به بافت‌ها اطراف، خصوصا اعصاب است.


 هنگامی که ایمپلنت بیشتر ازحد استاندارد به اعصاب نزدیک باشد، فرد ممکن‌است درد مزمن یا بی‌حسی در ناحیه‌ی گونه، لثه، زبان و لب‌ها حس کند. آسیب عصب ممکن است موقتی یا دائمی باشد، در برخی موارد نیز نیاز است ایمپلنت خارج شود.
تقریبا علت تمامی آسیب‌های عصبی، جایگذاری ایمپلنت توسط فرد غیرمتخصص  و کم تجربه  است.

در  داخل استخوان فک پایین ،  کانالی وجود دارد که از انتهای فک بطرف جلوی دهان امده و حاوی عروق خونی و اعصاب حسی لب پایین ، و پوست صورت در ناحیه فک پایین و ...   میباشد .
در صورت وارد شدن فیکسچر ایمپلنت بطور اشتباهی به داخل این کانال ، بسته به میزان صدمه ای که اعصاب و عروق داخل کانال میخورند ، عوارضی از قبیل کم حسی و گز گز و مور مور  لب و پوست صورت تا بی حسی کامل ممکنست پیش آید  که نیازمند توجهات خاص دارویی و پزشکی در اسرع وقت میباشد .

 

                                                                                       

 

بخش سوم


مشکلات سینوسی

سینوس‌های اطراف بینی در بالای سقف دهان ، بوبژه ناحیه دندانهای کرسی بالا ،  می‌توانند مشکلات متعددی برای دندان‌‌پزشک درحین قرار دادن ایمپلنت در فک بالا ایجادکنند چرا که اغلب موجب کاهش تراکم استخوان دراین ناحیه می‌شوند و ممکن‌است نیاز به جراحی پیوند استخوان شود.
درصورت قراردادن ایمپلنت در حفره‌ی سینوسی، این ناحیه دچار التهاب یا عفونت خواهدشد.
CTاسکن و اشعه‌ی X به راحتی می‌توانند این مشکل را تشخیص دهند و سپس عمل جراحی اصلاح انجام شود.
دندان‌پزشک پیش از انجام‌دادن عمل جراحی لازم است از وضعیت اسکلتی بیمار اطلاع دقیق حاصل کند.

 

                                                                                  

 

 

برای دیدن و دریافت تصاویر و اطلاعات بیشتر در این زمینه و سایر موارد به کانال تلگرامی دکتر شبستری و همینطور اینستاگرام دکتر شبستری مراجعه بفرمائید : 

 

آدرس کانال تلگرام : drshabestari@

 

                                                   آدرس اینستاگرام : drshabestari3