خدمات ویژه در این مرکز

مقاله ها

 

 

 

 

 

 

 


غالبا از ما این سوال میشود که :

من یک دندان سالم در انتهای فک دارم . آیا میتوانم یک ایمپلنت در قسمت جلوی دهان بکارم
 و مابین دندان طبیعی خودم و ایمپلنت را بريج ( پل )  کنم و یکی دو دندان اضافه را در آن وسط داشته باشم ؟
به زبان ساده تر ، آیا میتوان  برای صرفه جویی در هزینه درمان ،  به جای دو یا سه ایمپلنت  ،   فقط یک دانه  ایمپلنت کاشت و آنرا به دندان طبیعی خود بیمار متصل کرده و  بریج کرد ؟ 


جواب اینست که :

خیر !!و علت آنست که اگر ایمپلنت را با دندان طبیعی بریح کنیم ، هم دندان طبیعی و هم ایمپلنت هر دو ، لق شده و از بین میروند .

اتصال یک دندان با استخوان و بافت لثه از طریق الیاف خاص اطراف ریشه است برای همین یک دندان سالم درون حفره دندانی معلق است و بطور طبیعی همانند کمک فنر و فنر ماشین بالا و پایین میرود   و بلکه  به همه جهات حرکت دارد و در هنگام جویدن به درون حفره میرود  .


ولی ایمپلنت ،به استخوان جوش میخورد و فک جوش میشود . 
ایمپلنت،  درون حفره استخوانی ثابت است و حرکت ندارد . 

لذا نمیتوان دندانی که دائما تکان میخورد را به پایه ی ایمپلنتی که بی حرکت و ثابت است ، متصل کرد و بریج ساخت . 
به همین دلیل است که موقع ساخت پروتز روکش های ایمپلنت کمی کوتاهتر ساخته می شود تا در هنگام جویدن وقتی که دندانهای طبیعی درون حفره فرو می رود با دندان های ایمپلنتی هم اندازه شوند .


به علت این تفاوت نمیتوان ایمپلنت و دندان طبیعی را در یک بریج بکار برد مگر در شرایط استثنائی از قبیل فک جوش بودن دندان ها  که نادر است .
برخی مراکز خاص متاسفانه برای کمتر کردن هزینه های درمان و پذیرش بیمار به هر نحو ممکن ،و یا با اصرار زیاد بیمار  ممکن است این کار را بکنند ولی نتیجه این کار فاجعه امیز خواهد بود .

www.drshabestari.com
Insta :drshabestari3