خدمات ویژه در این مرکز

مقاله ها

آیا لمینیت می تواند جایگزین ارتودنسی شود؟

 

ارتودنسی، درمانی است كه باعث حركت دندان و قرار گرفتن آن در مكان مناسب می شود. یعنی در دندان هایی كه برای رفع نا مرتبی، نیاز به جا به جایی دندان یا پیچیدن آن باشد، انجام ارتودنسی لازم است.

در بسیاری موارد، بیمار از این سنخ نا مرتبی ها رنج نمی برد و مشكل او نا متقارن بودن یا كوچك بودن یكی دو دندان؛ یا فاصله دار بودن برخی دندان ها؛ كوتاه بودن ارتفاع دندان؛ یا شكستگی یا لب پریدگی دندان؛ یا كمی عقب بودن برخی دندان هاست. در این صورت با استفاده از روش هایی مانند لمینیت ونیر یا اصلاح با كامپوزیت یا روش های دیگر، می توان این عیوب را بر طرف كرد.

استفاده از روش روکش لمینیت، در همه موارد نمی تواند جایگزین روش ارتودنسی باشد.

ارتودنسی درمان مترقی و مناسبی است که با شناخت از وضعیت قرارگیری دندان ها و محاسبات پیچیده، باعث حرکت دندان و قرار گرفتن آن در مکان مناسب می شود. مشخصه بارز این روش، حفظ دندان و وارد کردن کمترین آسیب و دستکاری بر دندان است. به شکلی که تغییرات مورد نظر نیز به آرامی حاصل می شود و بافت های دیگر صورت نیز با آن تطبیق می یابند.

اما در روش لمینیت، با خراشیدن مینای دندان و جایگزین کردن روکش نازک چینی مواجه هستیم. با این شکل، ظرف مدت کوتاهی به شکل ظاهری دلخواه دست می یابید و رنگ و فرم دندان های خود را به شکلی در می آورید که دلخواه شماست. ولی ارتودنسی تغییری در رنگ یا شکل دندان ها ایجاد نم یکند و تنها چیدمان دندان ها و البته تا حدودی نسبت اندازه فکین را نیز اصلاح کرده و به شکل دلخواه در می آورد.  

در ارتودنسی، درمان بر روی دندان های موجود انجام می گیرد و دندان ها در محل صحیح خود قرار می گیرند. یعنی اگر دندانی کوچک یا نازیبا باشد، با ارتودنسی زیبا نمی شود و اندازه آن تغییر نمی کند. اما با روش لمینیت می توانید دندان های خود را به شکل مناسب بازسازی کنید.

البته برتری و مزیت ها بسته به نظر افراد مختلف، نسبی هستند. ممکن است برای برخی، انجام دادن اندکی تغییرات و آسیب به وضع طبیعی، موضوع ناراحت کننده ای به نظر نرسد. به طور مثال کسانی که (تاتو ابرو) می کنند، ابروهای طبیعی شان را از بین می برند و به جای آن نقش های دلخواه بر صورت خود می نهند. و خب حتما دلیل یا توجیهی برای این اقدام خود دارند.

در طرف دیگر نیز شرایط شغلی و اجتماعی شخص، ممکن است به طور جدی مانعی برای نصب بند و براکت روی دندان اش باشد. (البته قصد نهادینه کردن این تصورهای نادرست عمومی را ندارم. اما به هر حال واقعیت های عرفی و باور های جامعه برای ما به عنوان قشری که در داخل این جامعه فعالیت می کنند، قابل انکار نیستند.) این شما هستید که باید با توجه به مواردی که در نظر دارید روش مناسب را برگزینید.

در مواردی که تعداد و میزان نا مرتبی دندان های جلو کم و به شکل خاصی است، ممکن است لمینیت به دلایلی بر ارتودنسی ترجیح داده شود.

در صورت شکستن ، تغییر رنگ یا خراب شدن لمینت میتوان آن را تعویض کرد. اما چون دندان خراش خورده ، اگر لمینت را از روی دندان برداریم ، (یا نخواهیم لمینت خراب شده را تعویض کنیم  ) همان شکل نازیبایی به خود می گیرد و هم ممکن است دندان حساس شود. به عبارتی ، همیشه لمینت باید روی دندان قرار گیرد .

 

 

برای دیدن و دریافت تصاویر و اطلاعات بیشتر در این زمینه و سایر موارد به کانال تلگرامی دکتر شبستری و همینطور اینستاگرام دکتر شبستری مراجعه بفرمائید :

 

ادرس کانال تلگرام : drshabestari@

 

ادرس اینستاگرام : drshabestari3