خدمات ویژه در این مرکز

مقاله ها

ونیرهای کامپوزیتی چیستند؟ مزایا و معایب آنها چیست؟

کامپوزیت، نوعی ماده‌ی ترمیمی همرنگ دندان است که در ترمیم دندان‌های قدامی و گاها خلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. انواع و اقسام زیادی داشته و دارای رنگ های متفاوت برای افراد با سلیقه‌ها و تطابق با رنگ دندانهای افراد مختلف است.
کامپوزیت‌ها به دو روش مستقیم در مطب، و غیر مستقیم در لابراتوار جهت ساخت لمینت به کار می روند.

در روش مستقیم تراش چندانی نیاز نیست و در طی یک جلسه دندانپزشک مربوطه برای دندان شما پوسته ی نازکی از کامپوزیت بر روی آن در مطب می سازد .

در روش غیر مستقیم ، بایستی دندان حتما تراشیده شده و قالب گیری انجام شده و به لابراتوار ارسال گردد تا توسط تکسنین های مربوطه ، لمینت کامپوزیتی ساخته و توسط دندانپزشک به روی دندان شما با چسب های مخصوص چسبانده شود .

رویه ی مطب دکتر شبستری ، استفاده از روش مستقیم و بدون تراش یا حداقل تراش برای ساخت لمینت های کامپوزیتی در مطب و طی یک جلسه می باشد .

آنچه اولویت انجام هر نوع درمان زیبایی دنداپزشکی است، داشتن یک بهداشت دهانی ایده ال است، هر نوع جرم و پلاک دندانی بایستی قبلا حذف گردد.
بعضا برای نمایش فرم نهایی لبخند بیمار، در مطب دندانپزشکی دکتر شبستری، یک نوع موقتی کامپوزیتی بر روی دندانها فرم داده میشود و در صورت رضایت بیمار، درمان انجام می پذیرد .
انتخاب رنگ دندانها با توجه به سلیقه ی بیمار است ، گاها نیازمند انجام درمان سفید سازی دندانها قبل از انجام ونیر های کامپوزیتی هستیم تا رنگ تیره ی دندانهای زیرین ، موجب تیره شدن رنگ ونیر های کامپوزیتی ما نشود.
معمولا در یک جلسه، یا حداکثر دو جلسه، دندان‌های ونیر شده، پالیش و براق می‌شوند.
بعد از فرم دادن کامپوزیت بر روی دندانها ، میتوان اصلاحات مورد نظر بیماران را بر روی دندانها انجام داد.


مزایای ونیر کامپوزیتی:

ارزان قیمت تر بودن نسبت به لامینت سرامیکی

قابلیت تعمیر، اصلاح و یا تغییر آن در هر زمانی که لازم باشد

گاها میزان تراش مورد نیاز در ونیر های کامپوزیتی ، کمتر از میزان تراش در لامینت های سرامیکی است

نقاط ضعف ونیر های کامپوزیتی در برابر لامینت های سرامیکی

تغییر رنگ کامپوزیت‌ها به دلیل هیدروفیل بودن آنها

درخشندگی و زیبایی سرامیک ها در کامپوزیت ها کمتر است و کامپوزیت ها کدر تر هستند

 

برای دیدن و دریافت تصاویر و اطلاعات بیشتر در این زمینه و سایر موارد به کانال تلگرامی دکتر شبستری و همینطور اینستاگرام دکتر شبستری مراجعه بفرمائید :

 

ادرس کانال تلگرام : drshabestari@

 

ادرس اینستاگرام : drshabestari3