خدمات ویژه در این مرکز

مقاله ها

هزینه و قیمت کاشت دندان چگونه مشخص می شود ؟

 

 

برای هر بیمار در شرایط معمول ( بدون در نظر گرفتن نیاز به قطعات بیشتر در موارد پیچیده تر ) پنج قطعه ایمپلنت لازم است .
دو عدد از این قطعه ها در دهان بیمار برای همیشه قرار می گیرند (فیکسچر و اباتمنت )فیکسچر عبارتست از قطعه فلزی تیتانیومی به شکل پیچ که با جراحی در استخوان زیر لثه و فکین قرار میگیرد و بعد از معمولا حدود 3 ماه ، به استخوان فک جوش میخورد . کیفیت متفاوت ایمپلنتها و فیکسچرهای آنها منجر به هزینه متفاوت آنها میشود .


اباتمنت  عبارتست از قطعه فلزی یا گاها سرامیکی یا زیرکونیومی که بعد از جوش خوردن فیکسچر به استخوان ، به فیکسچر متصل و پیچ میشود و خارج از استخوان و در روی لثه قرار داشته و روکش نهایی، بر روی ان قرار میگیرد . کیفیت متفاوت اباتمنت ها ، هزینه های متفاوتی را به مطب و بیمار تحمیل میکند . قطعات دیگر برای فرم دادن لثه و قالبگیری می باشند .

 

در نتیجه فاکتورهای مهم در تعیین قیمت کاشت دندان به تفکیک شامل :

_ قیمت ایمپلنت دندان

_ هزینه  حق الزحمه جراحی  جراح متخصص فک و صورت یا جراح لثه ، و یا همکاران محترم جراح دندانپزشک عمومی.

- هزینه جراحی های اضافی شامل کشیدن دندان و ریشه های عفونی همزمان با کاشت ایمپلنت در روش fresh socket،

همینطور  هزینه ی آماده سازی محل استخوان جهت افزایش ارتفاع و ضخامت  آن در صورت نداشتن استخوان کافی در محل ، آنچنانکه بتواند پیچ ایمپلنت را در خود جای داده و نگه دارد .

 

روش های اماده سازی و افزایش ارتفاع و یا ضخامت استخوان در فک بالا یا پایین ، کاملا متفاوت و هزینه های متفاوتی دارند .

_ هزینه  متخصص پروتز برای ساخت روکش ها یا همکاران محترم دندانپزشک دیگر.

هزینه لابراتوار پروتز سازنده روکش که بسته به نوع روکش و جنس آن ، فلزی ، چینی معمولی ، یا زیرکونیومی و تکنولوژی ساخت آن متفاوت است .

_ هزینه قطعات مصرفی و مواد مصرفی متفاوت می باشد . مثلا مواد کاشت استخوان و پیوند استخوان انواع مختلف داشته و قیمتهای مختلفی دارند در هر نوع ، قیمت قطعات ایمپلنت منحصر به خود ان سیستم و کارخانه سازنده می باشد .


 چند حالت کاشت ایمپلنت وجود دارد که هزینه های متفاوتی دارند :

  اول :

 ارزان ترین حالت آن است که بیمار قبلا دندان خود را کشیده و دارای لثه و استخوان فک سالم ( با ضخامت و ارتفاع کافی استخوان ) ولی بدون دندان است و به ما مراجعه و برایش ایمپلنت کاشته می شود

 در این مورد هزینه اضافی به بیمار تحمیل نشده و ایمپلنت ها به سادگی کاشته می شود

دوم :

 بیمار بدون دندان به ما مراجعه می کند ولی استخوان زیر لثه از ضخامت و ارتفاع و یا استحکام و تراکم کافی برای کاشت ایمپلنت برخوردار نیست لذا هزینه های کاشت استخوان و افزایش ابعاد و تراکم استخوان به هزینه نهایی اضافه می گردد

سوم :

 بیمار با دندان های شکسته ، پوسیده ، و ریشه های عفونی گاها همراه با کیست های عفونی بزرگ و کوچک داخل استخوان و زیر لثه به ما مراجعه می کند و خواهان کاشت ایمپلنت است در چنین مواردی دو راه درمان وجود دارد.    راه اول آن است که دندان ها و ریشه ها و کیست های عفونی را کشیده و بیمار پس از حدود دو ماه به مطب برگردد و در صورت وجود استخوان کافی ، ایمپلنت ها کاشته شود.          راه دوم آن است که به جهت تسریع در درمان و تحمیل نکردن دو بار جراحی ، یک بار کشیدن و یک بار کاشتن ، مراحل کشیدن ریشه های عفونی و دندان های پوسیده را همزمان با کاشت ایمپلنت ها در یک جلسه انجام دهیم .

طبیعتا این روش کشیدن و کاشتن ایمپلنت همزمان که به آن روش حفره ی تازه  fresh socket  گفته می شود نسبت به راه اول ، مسیر دشوار تر برای جراح مربوطه با پیچیدگی های خاص خود است و تجربه و مهارت و تخصص خاصی را میطلبد. به ویژه آنکه در اغلب مواقع نه تنها دندان ها کشیده و ایمپلنت ها کاشته می شوند بلکه نیازمند پیوند استخوان نیز به طور همزمان هستیم .مزیت این روش برایبیمار آن است که دو یا سه بار جهت جراحی به جراح مراجعه نمی کند و کاشت ایمپلنت هایش حداقل دو تا سه ماه زودتر از روش قبلی انجام می پذیرد. این راه هزینه بیشتری نسبت به راه اول دارد.

 

 

برای دیدن و دریافت تصاویر و اطلاعات بیشتر در این زمینه و سایر موارد به کانال تلگرامی دکتر شبستری و اینستاگرام دکتر شبستری مراجعه بفرمائید :

 

 

www.drshabestari.com

 

Insta:drshabestari3

 

drshabestari@