ارتباط بین دندان ها و سردرد چیست؟

A8A7D93E-1FCE-4382-B905-0D0DD1DFB240.jpeg

سردردهای شبیه سردردهای میگرنی که به صورت یک طرفه بیمار با آنها مواجهه است میتواند ناشی از مشکلات دندانی باشد

اکلوژن در دندانپزشکی یعنی ارتباط بین دندان های بالا و پایین و نحوه قرارگیری دندان ها بر روی هم .

 گاهی وجود مشکل در این زمینه منجر به بروز دردهایی در ناحیه مفصل گیجگاهی و فکی و به دنبال آن سردردهای شبیه نوع میگرنی می شود.

اکلوژن در واقع نتیجه نهایی کار یک دندانپزشک است یعنی چنانچه یک کار مرتبط با دندان پزشکی از جمله ارتودنسی، ترمیمی، و نظایر ان را دندانپزشک به خوبی انجام دهد اما در آخر نحوه قرارگیری دندان ها مناسب نباشد و بیمار با مشکل مواجه شود، نتیجه کار رضایت بخش نمی تواند باشد.

مثلاً اگر روکش دندان کرسی نامناسب ساخته شود و بلندتر از حد طبیعی باشد ، میتواند منجر به فشار آمدن روی مفصل فکی گیجگاهی ، در ناحیه شقیقه فرد شده ، و سردرد ایجاد کند .

 نتایج یک بررسی نشان داده است در ۵/۵۷ درصد کسانیکه سردرد داشته اند و سردرد آنها میگرن تشخیص داده شده بود و در عین حال در ناحیه مفصل گیجگاهی فکی هم دچار مشکل بودند ، با روش های درمان رفع مشکل گیجگاهی فک که مرتبط با دندان ها بوده است ، سردرد آنها درمان شد.

سردرد این دسته از افراد با روش های دارودرمانی، فیزیوتراپی های مفصل فک و یک سری جراحی های تخصصی دندانپزشکی روی مفصل فک بهبود یافت..

مشکلات اکلوژن و نحوه قرارگیری دندانها بر روی هم و ارتباط احتمالی آن با سردر د تا به حال زیاد مورد توجه پزشکان واقع نبوده است

در حالیکه این موضوع به نحوی به چگونگی برخورد با مشکلاتی که یک دندانپزشک حین انجام کار با آن مواجه می شود می پردازد و شرایط را به گونه ای فراهم می شود که دندانپزشک در نهایت کار خوب و مناسبی برای بیمار انجام دهد.

نحوه قرار گیری دندان ها بر روی هم باید به گونه ای باشد که کوچکترین مشکلی روی عضلات صورت و مفصل فک نداشته باشد و بیمار دچار دردهایی همچون سردرد ، درد در ناحیه فک و درد حین باز شدن کامل دهان نشود.

یکی از شایعترین مشکلاتی که یک دندانپزشک حین کار با آن مواجهه می شود صدا در مفصل گیجگاهی ، فکی ، درد و صدا حین جویدن و درد هنگام باز کردن دهان است که مجموعه آنها بر نتیجه کار دندانپزشک تاثیر دارد.

اگر دندان ها کاملا روی هم قرار نگیرند ، غذا خوردن و جویدن فرد را با مشکل مواجه می کند و باعث فشارهای یک طرفه یا دو طرفه روی فک می شود که در نهایت منجر به بروز درد در ناحیه گیجگاهی فک و یا سردرد می شود.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


سئوالات پر تکرار

طول عمر و دوام ایمپلنت چقدر است
ایمپلنت بدون جراحی چیست
قیمت ایمپلنت چند است
دلیل تفاوت قیمت (زیبایی- ایمپلنت ) در مطب های مختلف
قسمت های مختلف تشکیل دهنده ایمپلنت چیست
مدت زمان مورد نیاز برای یک درمان موفق
مراقب افراد بدون تخصص و مداخله گر در پروسه درمان باشید
فایل ویدیو

فعالیت ما را دنبال کنید

متن ویدیوهای آموزشی منتشر شده از دکتر در برنامه بسوی زندگی در شبکه 5 استانی خراسان رضوی
کلیه حقوق این قالب مربوط به مطب دندانپزشکی شبستری می باشد طراح نوآوران پردازش

فیلترها: لیست تگ ها برای جستجو